Jak poradzić sobie z tłustą cerą?

Posiadaczki tłustej cery doskonale wiedzą, jak trudno zadbać o jej pielęgnację. Problem ten nie dotyczy jedynie nastolatków, ale także dorosłych kobiet, które od lat zmagają się ze świecącą skórą, rozszerzonymi porami i widocznymi zaskórnikami. Pomimo zalet, jakie posiada tłusta cera, czyli spowolniony proces starzenia oraz większa odporność na warunki zewnętrzne, jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. 

Czym jest sebum?

Powodem pojawienia się tłustej warstwy na skórze jest nadmiernej wydzielanie sebum, produkowane przez gruczoły łojowe. Choć jego nadmierna ilość może sprzyjać rozwojowi bakterii, grzybic lub zmian trądzikowych to należy pamiętać, że łój jest częścią hydrolipidowego płaszcza skóry i stanowi naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Bez niego skóra jest narażona na mikro-obrażenia spowodowane np. mrozem, promieniowaniem słonecznym czy zadrapaniami mechanicznymi. Jednocześnie sebum sprzyja zachowaniu elastyczności skóry, spowalnia proces pojawiania się zmarszczek i zwiotczenia.

Problem tłustej cery zaczyna się zazwyczaj w okresie nastoletnim, kiedy to organizm produkuje hormony odpowiadające za procesy dojrzewania. Od tego momentu tłusta skóra często pozostaje już na lata, czasami aż do 40 roku życia, a nawet dłużej. Kobiety dojrzałe mogą cierpieć na nadmierną produkcję sebum z następujących powodów:

  • Predyspozycje genetyczne,
  • Zmiany hormonalne, 
  • Stres,
  • Zaburzenia przemiany materii,
  • Nieodpowiednia dieta,
  • Niedobór witamin A, C, B2 i B6,
  • Czynniki mechaniczne,
  • Używki- palenie papierosów i spożywanie alkoholu. 

Z tych też powodów skóra wymaga specjalnej pielęgnacji i być może zmiany stylu życia, co pozwoli jej oddychać, zachowując jednocześnie odpowiednią warstwę ochronną.

W jaki sposób regulować sebum?

Przy ograniczaniu ilość sebum, należy zachować balans w taki sposób, by skóra wyglądała świeżo i jednocześnie nie była pozbawiona naturalnej ochrony. Do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu należy stosować się do kilku podstawowych zasad pielęgnacji:

  • Dogłębne oczyszczenie skóry twarzy z resztek makijażu, zalegającego sebum i kurzu.
  • Wyeliminowanie używania olejków, które nasilają efekt błyszczącej cery i zatykają pory.
  • Dbanie o nawilżenie skóry stosując odpowiednie preparaty przeznaczone do cery tłustej.
  • Stosowanie diety ze zredukowaną ilością soli, cukrów oraz bardzo ostrych przypraw. 
  • Porzucenie palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilość alkoholu.

Stosowanie powyższych reguł pozwoli na zredukowanie nadmiernej ilości sebum w sposób kontrolowany i też bezpieczny dla warstwy ochronnej. Istotnym punktem regulacji sebum jest wspomniane głębokie oczyszczanie, które stanowi podstawowy etap codziennej pielęgnacji. 

Sposoby na oczyszczanie twarzy 

Podejmując się tego zadania należy przede wszystkim pamiętać, aby nie przesadzić. Zbyt intensywne lub częste oczyszczanie twarzy pobudza gruczoły łojowe do produkcji większej ilość sebum- to naturalna reakcja skóry, która próbuje chronić się przed ingerencją z zewnątrz. Oczyszczanie dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Mogą do tego posłużyć płyny micelarne lub toniki antybakteryjne, jako podstawa codziennej pielęgnacji. Nie więcej niż dwa razy w tygodniu rekomenduje się zastosowanie peelingu mechanicznego lub enzymatycznego, który usunie martwe komórki i oczyści głębsze warstwy skóry. Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt świeżej i promiennej skóry, skutecznym rozwiązaniem jest okresowe stosowanie maseczek oczyszczających na bazie glinek, które nie tylko oczyszczają, ale posiadają także właściwości wygładzające i ujędrniające. Punktem zamykającym etap oczyszczania skóry jest zastosowanie odpowiedniego kremu lub innego preparatu o lekkiej, żelowej konsystencji, który nie zatka porów i zapewni skórze optymalne nawilżeni

Podobne wpisy