Czy peelingi enzymatyczne są skuteczne?

Peeling enzymatyczny odpowiada za złuszczanie naskórka i jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który można wykonać samodzielnie w domu. Ten uniwersalny kosmetyk dedykowany jest wszystkim typom cery – w tym trądzikowej i bardzo wrażliwej. Kontrolowany proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka poprzez stosowanie peelingu enzymatycznego jest najbardziej delikatnym i niedrażniącym sposobem na jego usunięcie.

Co to jest enzymatyczny peeling na twarz?

Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem do złuszczania, który w przeciwieństwie do peelingów ziarnistych, nie zawiera drobinek ścierających. Kluczowym składnikiem są enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek, umożliwiając jego eliminację bez potrzeby tarcia skóry – co ma miejsce w przypadku stosowania peelingów ziarnistych. W przypadku stosowania peelingu enzymatycznego martwe warstwy usuwane są bez naruszania żywej tkanki. Kosmetyk ma formę żelu, kremu lub gęstej pasty. Działa on dużo łagodniej na skórę, ale też efekty nie są widoczne od razu.

Najważniejszymi składnikami w peelingach enzymatycznych są enzymy roślinne. Wykorzystuje się m.in. enzymy owocowe takie jak bromelaina – pozyskiwana z ananasów i papaina – enzym z papai. Do niektórych peelingów dodawane są również delikatne kwasy zwiększające poziom nawilżenia skóry.

Działanie peelingów enzymatycznych

Peelingi enzymatyczne są jednym z najchętniej wybieranych kosmetyków do domowych zabiegów oczyszczania twarzy. Wpływ na to ma jego gładka konsystencja będąca jednocześnie rodzajem maski zawierającej kompleks enzymów.

Stosowane w eksfoliacji enzymy wspomagają procesy złuszczania naskórka, nie powodując zmian w głębszych warstwach skóry – są więc bardzo bezpieczne. Peelingi enzymatyczne jednocześnie stymulują skórę właściwą do produkcji kolagenu i nowych komórek. Działają dzięki temu również przeciwzmarszczkowo. Niektóre peelingi mają także działanie rozjaśniające i redukujące przebarwienia, w których rezultacie cera staje się promienna i jednolita. Jak działa peeling enzymatyczny?

  • Delikatnie oczyszcza skórę i poprawia jej koloryt.
  • Oczyszcza pory nie podrażniając przy tym skóry.
  • Przygotowuję skórę do przyjęcia składników innych kosmetyków.
  • W zależności od składu może przy okazji nawilżać i rozjaśniać skórę lub niwelować nadmiar sebum.
  • Pełni jednocześnie funkcję maseczki.
  • Peeling enzymatyczny jest łagodny, nawet dla skóry wrażliwej.

Jak często można wykonywać peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny należy stosować na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy 2-3 razy w tygodniu. W tym celu najlepiej dokładnie oczyścić cerę przy użyciu żelu, pianki lub emulsji. Po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry można rozpocząć dalszą pielęgnację.

Stosowanie peelingu enzymatycznego jest bardzo proste. Należy nałożyć go dłońmi na lekko wilgotną skórę twarzy omijając okolice oczu. Po nałożeniu preparatu można pozostawić go na skórze do 10 minut, a po upływie czasu zmyć maseczkę letnią wodą wykonując przy tym delikatny masaż. Warto również zapoznać się ze sposobem użytkowania dedykowanym dla konkretnego kosmetyku, który zawsze znajduje się na opakowaniu produktu.

Podobne wpisy