Retinol i jego wpływ na skórę

Współczesny rynek kosmetyczny jest tak ogromny, że czasem trudno jest zdecydować się co, tak na prawdę będzie najlepsze dla naszej skóry. Ostatnimi czasy dosyć głośno mówi się o retinolu i jego zbawiennym działaniu na zmarszczki, jednak czym tak naprawdę jest ta, tak zwana witamina młodości i czy rzeczywiście tak cudownie wpływa na wygląd naszej skóry?

Co to jest retinol i jak działa?

Retinol to inna nazwa aktywnej witaminy A, która używana jest w przemyśle kosmetycznym.  Inne jej nazwy to witamina młodości  oraz witamina wzrostu. Nazywana jest tak, ponieważ hamuje proces starzenia i przyczynia się do podziału, a także wzrostu komórek naszej skóry.  Retinol ma działanie kilkuetapowe.  Stymuluje wzrost i funkcjonowanie nowszych komórek równocześnie  przyspieszając procesy usuwania komórek starych i nieprawidłowych. Nie jest to jednak jedyne działanie retinolu, jakie możemy doświadczyć na naszej skórze. Substancja ta rozprasza również przebarwienia oraz odwraca skutki fotostarzenia związane z nadmierną ekspozycją skóry na promienie słoneczne. Retinol świetnie działa również na trądzik i wszelkiego rodzaju małe blizny.  Niedobory witaminy A mogą natomiast prowadzić do sporych problemów skórnych takich jak łuszczenie i nadmierne zrogowacenie naskórka.

Retinol – cudowny krem na zmarszczki

Kremy zawierające retinol to najczęściej polecane kosmetyki do walki ze zmarszczkami. W istocie kosmetyki do twarzy zawierające retinol mogą naprawdę zdziałać cuda, o ile jesteśmy odpowiednio cierpliwi. Aby w pełni cieszyć się efektami kuracji retinolem musimy niestety poczekać kilka tygodni. W początkowym okresie stosowania takich kremów będziemy mogli zauważyć zmiany w wierzchnich warstwach naskórka. Zniszczenia i zrogowacenia znikną a skóra stanie się bardziej spoista. Dłuższa kuracja retinolem wpłynie natomiast na zwiększenie liczby fibroblastów w naszej skórze oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Kilka miesięcy stosowania kremów z retinolem jest więc w stanie w zauważalny sposób poprawić jędrność skóry oraz w znaczny sposób zniwelować istniejące na naszej twarzy zmarszczki.

Kiedy zacząć używać kosmetyki z retinolem?

Kosmetyki zawierające retinol są w ostatnim czasie bardzo popularne i powszechnie stosowane przez kobiety w różnym wieku. Nie ma jednak potrzeby aby po tego typu kremy często sięgały nastolatki i bardzo młode kobiety, o ile kuracji retinolem nie zaleci dermatolog lub kosmetolog. Stosowanie kremów z retinolem najlepiej jest zacząć około trzydziestego roku życia, kiedy to produkcja kolagenu i elastyny zmniejsza się a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. W kuracji retinolem bardzo ważne jest to, aby pamiętać, iż jest to substancja o silnym działaniu, dlatego należy ją rozpocząć z rozwaga i małymi krokami.  Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie kuracji od kosmetyków zawierających od 0,2 do 0,5 % retinolu w składzie. Taka kuracja może trwać nawet do pół roku, a pierwsze efekty powinny być zauważalne po około 3 miesiącach.

Podobne wpisy