Jak dbać o paznokcie? 5 sprawdzonych sposobów!

Dłonie to wizytówka każdego człowieka – i kobiet, i mężczyzn. Panie bardzo zwracają uwagę na stan dłoni i paznokci mężczyzn, z którymi się spotykają, dlatego obowiązek dbania o dłonie nie dotyczy tylko płci pięknej! Jak dbać o paznokcie i skórki, by były zdrowe i piękne?

Jak zadbać o paznokcie?

Jeżeli mamy paznokcie osłabione lakierem lub żelem do paznokci, najlepszym sposobem na ich regenerację nie jest stosowanie odżywek w formie lakieru, które dodatkowo uszkadzają płytkę, ale całkowite ich odstawienie. Taki detoks powinien potrwać kilka miesięcy, ponieważ tyle trwa odrośnięcie zdrowej płytki. Paznokcie osłabione mogą być także przez silne detergenty lu braki witamin w organizmie.

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci to brzydki nawyk u dzieci, ale także u dorosłych – szczególnie tych nerwowych, którym obgryzanie pomaga zmniejszyć napięcie. Niekontrolowane obgryzanie paznokci nie tylko sprawia, że wyglądają one bardzo nieestetycznie, ale mogą przyczynić się do zarażenia glistą ludzką i chorobami układu pokarmowego.

Regularne usuwanie brudu spod paznokci

Posiadacze dłuższych paznokci szczególnie powinni pamiętać o regularnym usuwaniu zalegającego kurzu i bakterii ze spodu paznokci. Dobrym sposobem na to jest porządne szorowanie paznokci za pomocą kostki mydła. Płatki trafiające pod paznokcie gwarantują dokładne zmycie brudu. Jeśli mydło jest zbyt twarde, to wystarczy zmiękczyć je pod strumieniem ciepłej wody. Nieusuwany brud osłabia paznokcie i może prowadzić do infekcji, które są bardzo bolesne, a w skrajnych przypadkach skóra pod paznokciem toczona stanem zapalnym może doprowadzić do zakażenia całego organizmu!

Nawilżanie paznokci

Nawilżanie, a właściwie natłuszczanie paznokci zdecydowanie polepszy ich kondycję i wygląd. W drogeriach możemy kupić domowe maseczki do rąk i paznokci w formie kremu lub specjalnych rękawiczek. Można także zrobić paznokciom domowe spa – wystarczy delikatnie podgrzaną oliwą z oliwek nacierać paznokcie i skórki codziennie przez około 10 minut. Oliwa natłuszcza skórki i wzmacnia płytkę, która staje się twardsza i błyszcząca, a paznokcie dużo rzadziej się łamią i rozdwajają.

Regularne obcinanie paznokci

Piękne, długie paznokcie pomalowane lakierem stanowią wspaniałą ozdobę naszych dłoni, jednak najzdrowsze są wtedy, gdy są krótko przycięte. To zapobiega łamaniu się paznokci i zwyczajnie łatwiej jest o nie dbać. Bardzo długie paznokcie są niepraktycznie, a do tego mogą się złamać w unerwionej części płytki, co jest niezwykle bolesne i wymaga pilnej interwencji kosmetyczki, która sklei paznokieć.

Top coat

Top coat, czyli lakier nawierzchniowy. Stanowi dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi: mydłem, wiatrem i detergentami. Sprawdzi się w przypadku bardzo delikatnych i osłabionych paznokci, np. po zdjęciu żelu przedłużającego, najlepiej w formie odżywki. Do tego lakiery typu top coat są bezbarwne i nie rzucają się w oczy.

Podobne wpisy