Domowy krem z filtrem UV – olej z pestek malin

Olej z pestek malin to substancja o złoto-brunatnej barwie i delikatnym orzechowym zapachu, pozyskiwana w wyniku tłoczenia na zimno nasion maliny właściwej. Olejek ten zawiera w swoim składzie wiele cennych substancji, np. nienasycone kwasy tłuszczowe i posiada właściwości korzystnie wpływających na skórę. Jest doskonałym antyoksydantem, który nawilża skórę, nie zapycha porów i szybko się wchłania. Olej z pestek malin ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a jego działanie jest bardzo skuteczne.  Dobrze sprawdzi się do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Olejek ten chroni również przed działaniem promieni słonecznych UVA i UVB, jest naturalnym filtrem o wysokiej skuteczności. Badania dowodzą, że posiada on zdolność do ochrony skóry przez promieniowaniem UV w zakresie od 28 do 50 SPF.

Czym jest krem z filtrem UV?

Krem zawierający filtr UV chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i pierwszych oznak starzenia, chroni przed poparzeniami, a nawet rakiem skóry. Ochrona przed słońcem ważna jest nie tylko w lecie, gdy słońce świeci najdłużej i najmocniej, ale przez cały czas, ponieważ promienie słoneczne docierają do powierzchni Ziemi przez okrągły rok. Produkty z filtrami na opakowaniach posiadają informację przed jakim rodzajem promieniowania i w jakim stopniu chronią. Im wyższy SPF, tym dłużej można przebywać na słońcu bez ryzyka wystąpienia poparzenia słonecznego. Wybierając krem z filtrem UV, który zapewni prawidłową ochronę, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę fototyp skóry, którą się posiada. Im jaśniejsza karnacja, tym mocniejszej ochrony potrzebuje.

Przepis na krem z filtrem UV z pestek malin

W domowym zaciszu można łatwo stworzyć krem z filtrem UV, który w naturalny i skuteczny sposób ochroni skórę. Do przygotowania kremu potrzeba kilka składników:

  • 4 łyżeczki oleju z pestek malin
  • 8 łyżek hydrolatu malinowego
  • 1 łyżka MSG ( niejonowego emulgatora)
  • zalecane: witamina E

Olejek wraz emulgatorem należy podgrzać najlepiej wykorzystując parę wodną, aż do całkowitego rozpuszczenia się składników. W międzyczasie olejek z pestek malin również trzeba podgrzać. W wyniku podgrzewania wszystkich tych składników powstają dwie fazy: wodna i olejowa. Powinny mieć one zbliżoną temperaturę po podgrzaniu. Hydrolat delikatnie i ostrożnie należy wlać do mieszanki olejowej, dokładnie mieszając całość blenderem. Można dodać kropelkę witaminy E i przełożyć całość do słoiczka. Tak powstały krem należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni od jego zrobienia, ponieważ nie zawiera w swoim składzie konserwantów przedłużających jego trwałość. Krem można stosować pod makijaż, gdyż szybko się wchłania lub do pielęgnacji całego ciała.

Inne pomysły na domowy krem z filtrem UV

Domowy krem z filtrem można stworzyć wykorzystując również inne składniki:

  • olej kokosowy
  • oliwę z oliwek
  • masło shea
  • olej z dzikiej marchwi
  • tlenek cynku

Wszystkie składniki, oprócz tlenku, trzeba dobrze rozpuścić i wymieszać używając do tego kąpieli wodnej. Następnie dodać tlenek cynku, dzięki któremu mikstura zyska przyjemną konsystencję kremu. Po wlaniu mieszanki do słoiczka, stężeje gdy ostygnie.

Podobne wpisy