Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna budzi coraz większe zainteresowanie, a jej usługi są coraz bardziej dostępne. W tym artykule wyjaśniam, czym zajmuje się ta dziedzina medycyny, czego można spodziewać się po jej zabiegach i kto powinien zastanowić się nad poddaniem się im.

Medycyna w służbie piękna

Jak nietrudno domyślić się, sądząc po nazwie, jest to dział medycyny zajmujący się upiększaniem. Oznacza to, że w ramach zabiegów możemy zafundować sobie piękniejszą skórę czy poszczególne części ciała. Zabiegi nie mają na celu przywracania funkcjonalności jakichś narządów czy usuwania problemów ze zdrowiem, leczą raczej objawy, takie jak choćby przebarwienia skórne będące wynikiem zmian hormonalnych czy usuwają blizny, które są konsekwencją urazów bądź zabiegów chirurgicznych. Zakres działań lekarzy medycyny estetycznej jest bardzo szeroki (niektóre, mniej zaawansowane zabiegi są też przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych – można poddawać się im bez jakichkolwiek obaw).

Generalnie można uznać, że są dwie najważniejsze dziedziny, w których specjalizuje się medycyna estetyczna:

  • odmładzanie
  • i odchudzanie.

Nic dziwnego, bowiem w dzisiejszych czasach bardzo ważny jest zarówno piękny wygląd ciała, jak i twarzy, bez względu na wiek i inne aspekty. Na szczęście osiągnięcie tych celów, właśnie z pomocą zabiegów medycyny estetycznej, nie jest trudne.

Na co możemy się zdecydować?

Zabiegów jest całe mnóstwo. Niektóre problemy można usuwać za pomocą przeróżnych metod – króluje tu zwłaszcza odmładzanie, które można przeprowadzać:

  • masażem, na przykład podciśnieniowym,
  • za pomocą wstrzykiwania różnego rodzaju substancji (kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, a nawet własnej krwi pacjentki – zabieg ten jest zwany wampirzym liftingiem lub osoczem bogatopłytkowym),
  • z użyciem nici liftingujących,
  • preparatami, jak silnie nawilżające i ujędrniające maski, wypełniacze,
  • światłem,
  • laserem,
  • podczerwienią.

Wiele z tych metod wykorzystuje się też do udoskonalania ciała. Znane są na przykład zabiegi endermologii (jest to masaż wykonywany pod ciśnieniem), laserowe czy podczerwieni, które rozbijają tkankę tłuszczową, ujędrniają skórę i usuwają cellulit. Wciąż jednak jest to zaledwie część z bogatej oferty nawet pomniejszych gabinetów medycyny estetycznej.

Na specjalne problemy

Zabiegi medycyny estetycznej, zwanej też kosmetyczną, są też remedium na wiele innych, bardziej ukierunkowanych problemów. Można za ich pomocą na przykład walczyć z niedoskonałościami skóry – trądzikiem i bliznami będącymi jego skutkiem, zaczerwienieniami czy zaskórnikami, z którymi to problemami radzi sobie zwłaszcza laser. Na inne niedoskonałości cery remedium jest peeling medyczny. O problemach, które są wskazaniem do takich zabiegów, można poczytać na stronie https://zdrowiewformie.pl/zdrowie/choroby-skory/.

W dobrym gabinecie medycyny kosmetycznej można też pozbyć się problemów intymnych – niektóre z nich zostały opisane na stronie https://zdrowiewformie.pl/zdrowie/choroby-intymne/. Możliwe jest na przykład wykonanie labioplastyki, czyli korekcji kobiecych warg sromowych. Panowie zaś coraz częściej decydują się na powiększanie penisa kwasem hialuronowym.

Podobne wpisy