Zabiegi kwasami – rodzaje i efekty

Słowo „kwas” wywołuje w wyobraźni człowieka najczęściej obrazy bulgoczących probówek i myśli o strasznych oparzeniach chemicznych. Jednak kwasy w odpowiednich stężeniach są jednymi z najbardziej korzystnych składników dostępnych w pielęgnacji skóry. Są cudownymi preparatami używanymi do walki z trądzikiem, zmarszczkami, plamami starczymi, bliznami i przebarwieniami skóry. Ale przy tak wielu kwasach na rynku, można poczuć się przytłoczonym zbyt wieloma informacjami. Trzeba wiedzieć, co użyć, które produkty kupić by przyniosły nam efekt, którego oczekujemy i jak ich używać.

Na czym polega oczyszczanie twarzy kwasami?

Głównym działaniem kwasów jest złuszczanie naskórka. Kwasy są używane jako chemiczne substancje złuszczające przeznaczone do usuwania martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jaśniejsza. Oczyszczanie skóry za pomocą kwasów odblokowuje pory i pozbywa się zanieczyszczeń co sprawia, że skóra jest wyjątkowo czysta, a co za tym idzie występuje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienie się wyprysków, zaczerwienień czy innych niedoskonałości. Na zabieg kwasami mogą zdecydować się osoby które mają problemy z trądzikiem, przetłuszczaniem skóry, przebarwieniami i bliznami. Warto również zastosować zabieg przy pierwszych zmarszczkach mimicznych lub przy głębszych zmarszczkach na przykład stosując zabieg z retinolem i witaminą c.

Jakie są rodzaje kwasów?

Ważne jest, aby wiedzieć, które kwasy najlepiej działają na jaki rodzaj skóry. Pierwszą rzeczą, którą powinno się wiedzieć o kwasach jest to, że są dwa główne typy produktów do pielęgnacji skóry: alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Oba klasy kwasów pomagają złuszczać skórę, ale nie są dokładnie takie same. Istnieją również kwasy PHA, jest to kwas bardzo podobny w działaniu do kwasów AHA, jednak są o wiele łagodniejsze. Co sprawia, że nie podrażniają, nie powodują zaczerwienienia, pieczenia czy wysuszenia skóry podczas zabiegu.

Kwasy AHA

Do kwasów AHA należą: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas migdałowy. Są to kwasy rozpuszczalne tylko w wodzie przez to nie przenikają one w głąb skóry. Poleca się je dla osób które mają problem z rogowaciejącym szybciej niż przeciętnie naskórkiem oraz dla osób ze zgrubiałą oraz zniszczoną opalaniem skórą.

Kwasy BHA

Kwasów BHA stosowanych w kosmetyce jest zdecydowanie mniej niż AHA. Najczęściej stosuje się tylko jeden rodzaj. Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność wnikania w głąb skóry. Dzięki temu zdecydowanie przyczynia się do oczyszczenia i odblokowania porów, zapobiega również tworzeniu się wyprysków. Preparaty z kwasem BHA polecane są dla skór problematycznych.

rodzaje kwasów

Kwasy PHA

kwas PHA czyli kwas laktobionowy, który wykorzystywany jest w zabiegach kosmetycznych ma wszystkie cechy i zdolności kwasu AHA. Pozbawiony jest jednak właściwości drażniących, dlatego też może być stosowany do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej i suchej.

Jak długo regeneruje się skóra po kwasach?

Skóra po zabiegu kwasami potrzebuje trochę innej pielęgnacji niż przed wykonaniem zabiegu. Potrzebuje ona też czasu by się zregenerować. Skóra po takim zabiegu regeneruje się nawet do 3 tygodni. Przez ten czas trzeba przestrzegać kilka zasad w pielęgnacji. Najważniejsze po zabiegu to żeby zawsze stosować filtr przeciwsłoneczny SPF 30 lub większy, o szerokim spektrum UVA oraz UVB i nakładać go ponownie co dwie do czterech godziny. Nie wolno skubać i odrywać odchodzącej skóry, ona w swoim czasie sama odpadnie. Podczas kuracji kwasem powinno się odstawić kosmetyki z kwasem. Dlatego warto przyjrzeć się składowi swoich kosmetyków i odłożyć te zawierające jakikolwiek kwas. Na czas regeneracji po zabiegu powinno się również zaniechać stosowania maseczek mocno oczyszczających i peelingu ponieważ to dodatkowo podrażni świeży naskórek. Powinniśmy pomyśleć o tym aby w tym czasie ograniczyć ilość kosmetyków które stosujemy w ciągu dnia.

Podobne wpisy