Tymianek – przyprawa o wielu kosmetycznych i zdrowotnych właściwościach

Tymianek to przyprawa znana ze swoich walorów smakowych w polskiej kuchni a także ma właściwości lecznicze. Niedoceniany jest jednak w kosmetyce mimo swoich wartości. Przyprawa zawiera wiele witamin, które korzystnie wpływają na skórę oraz włosy. Stosowany jest w stomatologii, problemach skórnych, jako naturalny antybiotyk oraz działa przeciwbólowo.

Tymianek – właściwości

Tymianek wykazuje aktywnych składników, jest on przede wszystkim antyseptyczny oraz antybakteryjny, a dzięki jego dobroczynnemu działaniu skóra dłużej zachowuje młodość ze względu na to, że hamuje wolne rodniki. Ponadto udowodniono, że działa także przeciwgrzybiczo oraz w jego skład wchodzą takie witaminy jak: A, B, B6, C, E, kwas foliowy, niacyna, potas, żelazo, fosfor, flawonoidy oraz cynk. W kosmetyce jego właściwości wykazywane są między innymi podczas leczenia problemów skórnych. Kąpiel z olejkiem tymiankowym świetnie oczyszcza skórę, wpływa na drogi oddechowe oraz poprawia ukrwienie. Warto dodać, że tymianek bardzo dobrze sprawdza się jako lekarstwo na wypadanie włosów.

Olejek tymiankowy na trądzik

Olejek tymiankowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, odkażające a przede wszystkim eliminuje wszelkie bakterie odpowiadające za trądzik. Wykazano także, że redukuje wszelkie przebarwienia potrądzikowe oraz zmniejsza blizny. Dzięki temu, że tymianek wykazuje właściwości także przeciwłojotokowe oraz ściągające, powoduje, że trądzik się zmniejsza. Należy jednak pamiętać, że nie należy przesadzić z ilością olejku. Najlepiej nakładać go punktowo na wszelkiego rodzaju przebarwienia oraz wypryski. Pomaga także oczyścić skórę, świetnie się sprawdzi w roli toniku oraz płynu micelarnego.

Herbata z tymianku – okłady na twarzy

Herbata z tymianku ma także działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz odkażające. Okłady łagodzą różnego rodzaju stany zapalne oraz bóle między innymi zatok. Wykorzystywany jest także w stomatologii a okłady pomagają uśmierzyć ból zębów. Ciepłe okłady na twarz podczas leczenia trądziku oraz problemach z przetłuszczającą się cerą. Okłady działają ściągająco oraz zmniejszają przebarwienia.

Tymianek – przeciwwskazania

Tymiankowego oleju oraz herbaty nie powinny przede wszystkim stosować kobiety w ciąży. Zbyt duża ilość tymianku może spowodować między innymi przedwczesne skurcze macicy. Sam olejek stosowany wewnętrznie także powszechnie uważany jest jako szkodliwy. W jego skład wchodzi na przykład tymol, który prowadzi do zatrucia a także może nawet uszkodzić organy wewnętrzne. Należy z tego produktu korzystać niezmiernie ostrożnie, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Nie należy podawać go także małym dzieciom oraz osobom posiadające alergie. Badania pokazały, że tymianek obniża poziom cukru we krwi, co jest jednoznaczne z tym, że nie jest on wskazany dla osób z cukrzycą. Ponadto wykazano także, że przy spożyciu dużej ilości tymianku może wystąpić pieczenie żołądka oraz ból – osoby, które posiadają wrzody żołądka również powinny zrezygnować.

Podobne wpisy