Przewodnik po aparatach ortodontycznych

Noszenie aparatów ortodontycznych jest stosowane coraz częściej. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem chyba każdy marzy o zdrowych i równych zębach. Dzięki temu można uzyskać wymarzony uśmiech i nie wstydzić się go już nigdy więcej Oczywiście trzeba być świadomym, jakie efekty można uzyskać oraz jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych.

Aparat ortodontyczny – zęby przed i po

Bardzo często zęby przed leczeniem są bardzo krzywe. Dotyczy to, zarówno zębów, jak i szczęki. Zdarza się bowiem, że to nie zęby są pokrzywione, a szczęka jest przesunięta w bok lub wysunięta. Takie wady oczywiście także można korygować za pomocą odpowiednio dobranego aparatu. Jakich efektów można się spodziewać po zakończeniu leczenia? Przede wszystkim zęby znajdują swoje miejsce. Noszenie aparatu ortodontycznego pozwala na odpowiednie ułożenie szczęki, jak i poszczególnych zębów. Dzięki temu znów znajdują się one w jednym łuku. Aparat pozwala także na ułożenie wystającej szczęki. Wiadomo jednak, że w kwestii efektów trzeba pozostawać cierpliwym, ponieważ czasami leczenie trwa nawet kilka lat. Wszystko zależy od wady zgryzu, stopnia krzywości zębów czy dobranego aparatu ortodontycznego.

Jakie mamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jest to oczywiście jedna z najważniejszych kwestii. Wyróżnić można aparaty tradycyjne, do których zalicza się te metalowe, ceramiczne oraz szafirowe, a także aparaty samoligaturujące oraz lingwalne, czyli językowe. Najczęściej stosowane są aparaty tradycyjne. W tym przypadku zamki przyklejane są do poszczególnych zębów. Dostępnych jest kilka odmian tych zamków, czyli metalowe, ceramiczne oraz szafirowe. Coraz popularniejsze stają się również aparaty samoligaturujące. Wykorzystane w ich przypadku zamki często przyspieszają leczenie, ponieważ nie wymagają żadnej wymiany ligatur. Istnieją również wspomniane już aparaty lingwalne, które mocowane są od wewnętrznej strony zębów. Dzieje się tak, wtedy gdy pacjentowi bardzo zależy na niewidoczności aparatu. W niektórych przypadkach może on utrudniać mówienie oraz jedzenie, ale na ten problem narzeka tylko niewielki odsetek leczonych osób. Dużo z nich decyduje się także na aparat z przezroczystymi nakładkami. Dzięki temu wygląda on niesamowicie korzystnie i estetycznie. Jest praktycznie niezauważalny na zębach.

Koszt leczenia aparatem ortodontycznym

Koszt leczenie aparatem często jest kwestią, która niektórych powstrzymuje przed jego założeniem. Oczywiście cena różni się w zależności od konkretnego typu aparatu. Zazwyczaj ceny zaczynają się od około 1500 złotych za łuk w przypadku aparatu tradycyjnego z metalowymi zamkami, a kończąc na aparatach lingwalnych, których koszt może osiągać nawet 9 tysięcy za jeden łuk. Wszystko w tej kwestii zależy więc od budżetu, którym się dysponuje i chce się przeznaczyć na prostowanie zębów. Warto koszta leczenia zawsze omówić ze swoim dentystą, ponieważ liczyć się trzeba również z kosztami wizyt kontrolnych oraz wszelkich zabiegów wykonywanych w ramach noszenia aparatu ortodontycznego.

Podobne wpisy