Gummy smile – czyli kilka słów o „nadmiarowym” uśmiechu

Każdy z nas marzy o pięknym, idealnym uśmiechu. Jeśli zęby nie są idealnie białe, to można je wybielić, jeśli są krzywe – wyprostować z pomocą aparatu ortodontycznego. Nawet jeśli brakuje zębów, to z pomocą idą mostki i implanty! A co w przypadku, gdy doskwiera nam problem raczej natury estetycznej i gdy się uśmiechamy, to odsłaniamy głównie dziąsła, a nie zęby? Wydawałoby się, że na ten mankament nie ma żadnej rady, a jednak stomatolodzy potrafią pomóc osobom z tzw. „gummy smile”, czyli uśmiechem dziąsłowym.

Czym jest gummy smile?

Jeśli gdy się uśmiechamy i dziąsła dominują nasz uśmiech, to prawdopodobnie mamy „gummy smile”, a po polsku uśmiech dziąsłowy. Ten stan oznacza, że nasze dziąsła są odsłonięte na ponad 3 mm i więcej podczas uśmiechu. Gummy smile jest często źródłem kompleksów dla osób z tą przypadłością, wstydzą się uśmiechać przez swój „koński uśmiech”. Przypadłość tę spotyka się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Uśmiech dziąsłowy może być powodowany m.in. przez wady zgryzu, zaburzenia rozwoju kości szczęki, nadpobudliwe mięśnie górnej wargi, krótkie korony zębów lub po prostu jest odziedziczony.

Kto ze sławnych osób ma gummy smile

Uśmiech dziąsłowy wcale nie jest tak rzadki w naszym społeczeństwie, a przykładem tego jest wiele celebrytek, które mogą pochwalić się takim uśmiechem. Najlepiej znaną młodemu pokoleniu jest Miley Cyrus, gwiazda serialu „Hannah Montana”. Kto śledził dorastanie Miley mógł zauważyć, że przez lata jej uśmiech nieco się zmienił. Gwiazda prawdopodobnie przeszła leczenie ortodontyczne oraz korektę uśmiechu dziąsłowego przy użyciu lasera, którym wycina się nadmiar tkanki. Inną aktorką znaną z charakterystycznego uśmiechu jest Nicole Kidman. Wygląda na to, że tak jak Miley poddała się procesowi korekty laserem oraz wstawiła porcelanowe licówki.

Jak pozbyć się gummy smile?

Często gummy smile jest problemem czysto estetycznym i jeśli nam nie przeszkadza, to nie ma potrzeby korekty. Jednakże w przypadku, gdy dziąsła są mocno odsłonięte może dochodzić do nawracających infekcji tkanek lub nadmiernego wysychania śluzówki. Wówczas należy podjąć leczenie. Na szczęście dziś stomatolodzy oferują kilka sposobów pozbycia się uśmiechu dziąsłowego. Pierwszym z nich jest leczenie ortodontyczne i polega na przesunięciu przednich zębów. Jednak ta metoda jest w stu procentach skuteczna jedynie u dzieci, gdy ich kości są jeszcze w fazie wzrostu. U osób dorosłych konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabiegów, aby całkowicie pozbyć się uśmiechu dziąsłowego. Popularne jest rozwiązanie chirurgiczne, czyli wycięcie nadmiaru dziąseł tak, aby odsłonić korony zębów. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się za pomocą lasera. Możliwa jest także korekta toksyną botulinową, czyli botoksem. Rozluźnia on mięśnie twarzy i sprawia, że górna warga nie odsłania dziąseł przy uśmiechu. Botoks zadziała najszybciej, jednak jego efekt jest nietrwały i zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Podobne wpisy